Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Download
Linki
Kategorie newsów
Kontakt
Szukaj
Redakcja
Event Calendar
PictureFlow Gallery
RODO
Komenda
· Słowem wstępu
· Kierownictwo
· Dane teleadresowe
· Służba i praca
· Zamówienia publiczne
· Modernizacje
· Do pobrania
· BIP
Struktura
· JRG
· Wydział Operacyjno-Rozpoznawczy
· Sekcja Kwatermistrzowsko-Techniczna
· Sekcja Finansów
· Sekcja Organizacyjno-Kadrowa
Galerie
· Galerie zdjęć
· Sprzęt pożarniczy
Linki

Ostatnie artykuły
Stop! pożarom traw
Sezon grzewczy - pod...
Wymagania dla szkół
Owady - zasady postę...
Wypalanie trawy, sło...
Przetłumacz stronę

WISŁA-17

Informacja dot. ćwiczeń taktyczno-bojowych będących epizodem praktycznym Wojewódzkiego Ćwiczenia Obronnego WISŁA-17

 

W dniu 23 października 2017 roku na stacji kolejowej w Jabłonowie Pomorskim w wyniku uszkodzenia torowiska doszło do wykolejenia się pociągu przewożącego niebezpieczne materiały. O godzinie 11.00 dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Brodnicy otrzymał informację że z przewróconej cysterny wycieka pod ciśnieniem jakiś gaz. Zgłaszający ustalił na podstawie tablicy identyfikującej, że rodzaj przewożonego materiału, to amoniak. Rodzaj obiektu, specyfika zdarzenia jego dynamika (uwalniający się amoniak pod ciśnieniem) zadecydowały o wystąpieniu znacznego zapotrzebowania na  siły i środki.

Zgłoszenie to rozpoczęło ćwiczenia taktyczno-bojowe będące epizodem praktycznym przeprowadzanego w dniach 23-25 października br. Wojewódzkiego Ćwiczenia Obronnego WISŁA-17. Z uwagi na dynamikę rozwoju i rozmiar założonego zdarzenia do akcji zadysponowano 10 zastępów OSP Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Powiatu Brodnickiego oraz 3 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Brodnicy. Działania w pierwszej kolejności skupiły się na wyznaczeniu strefy niebezpiecznej która swym zasięgiem objęła osiedle domków jednorodzinnych i gimnazjum w Jabłonowie. Rozmiar zdarzenia i zagrażająca mieszkańcom toksyczna chmura spowodowały konieczność uruchomienia struktur zarządzania kryzysowego miasta Jabłonowo Pomorskie oraz powiatu brodnickiego, za pośrednictwem których do akcji ratowniczej skierowano wydzielone siły IV Brodnickiego Pułku Chemicznego.

W trakcie akcji prowadzono ewakuację poszkodowanych, których po wykonaniu dekontaminacji przekazywano medycznym formacjom obrony cywilnej z Bydgoszczy prowadzącym w wyznaczonym punkcie segregację medyczną. Następnie rozpoczęto proces neutralizowania toksycznej chmury amoniaku za pomocą kurtyn wodnych przy jednoczesnym uszczelnianiu uszkodzonych cystern specjalistycznymi poduszkami nadciśnieniowymi oraz hydraulicznym zaciskaczem do rur.  Dekontaminację cystern oraz terenu akcji przeprowadzili żołnierze IV Brodnickiego Pułku Chemicznego. Równolegle działały służby zarządzania kryzysowego powiatu oraz gminy Jabłonowo, organizując cysternę z wodą o pojemności 26 tys. l oraz prowadząc wspólnie z Policą i Strażą Gminną ostrzeganie mieszkańców osiedla oraz ewakuację uczniów gimnazjum. Koordynacja pracy jednostek ochrony przeciwpożarowej była prowadzona z wykorzystaniem obecnego na miejscu akcji specjalistycznego samochodu dowodzenia i łączności Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Przeprowadzone na tak szeroką skalę ćwiczenia miały przede wszystkim na celu doskonalenie systemu współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej z innymi służbami i instytucjami, a w szczególności z wydzielonymi siłami Jednostki Wojskowej w Brodnicy. Założenie to udało się zrealizować dzięki właściwej koordynacji ze strony zarządzania kryzysowego gminy i powiatu, oraz profesjonalnej pracy służb Straży Pożarnej, Wojska, Policji i formacji medycznych.

 

Manewry obserwowali przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu oraz Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Znajdź nas na Facebook
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP
· Skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej
· Plan pracy zarządu
· Plan pracy prezydium zarządu
· Kalendarz imprez i uroczystości
· Turniej Wiedzy Pożarniczej
· Sport
· Informacje bieżące
· Galeria
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Korpus Służby Cywilnej
· Informacje
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
KSRG
· Zadania
· Struktura
· Zintegrowane Stanowisko Kierowania
· Szkolenie OSP
· Zawody OSP
Statystyka
· Statystyka roczna
· Działania ratownicze