Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Download
Linki
Kategorie newsów
Kontakt
Szukaj
Redakcja
Event Calendar
PictureFlow Gallery
RODO
Komenda
· Słowem wstępu
· Kierownictwo
· Dane teleadresowe
· Służba i praca
· Zamówienia publiczne
· Modernizacje
· Do pobrania
· BIP
Struktura
· JRG
· Wydział Operacyjno-Rozpoznawczy
· Sekcja Kwatermistrzowsko-Techniczna
· Sekcja Finansów
· Sekcja Organizacyjno-Kadrowa
Galerie
· Galerie zdjęć
· Sprzęt pożarniczy
Linki

Ostatnie artykuły
Stop! pożarom traw
Sezon grzewczy - pod...
Wymagania dla szkół
Owady - zasady postę...
Wypalanie trawy, sło...
Przetłumacz stronę

Ćwiczenia obronne KOBRA 2013

W dniu 10 października 2013 roku na stacji kolejowej w Jabłonowie Pomorskim w wyniku uszkodzenia torowiska doszło do wykolejenia się pociągu przewożącego niebezpieczne materiały. O godzinie 10.00 dyżurny KP PSP w Brodnicy otrzymał informację że z przewróconej  cysterny wycieka pod ciśnieniem jakiś gaz. Z informacji zgłaszającego ustalono, na podstawie tablicy identyfikującej, że rodzaj przewożonego materiału, to amoniak. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Brodnicy oraz 10 zastępów OSP Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.  

Zgłoszenie to rozpoczęło ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego Powiatu Brodnickiego będące głównym epizodem ćwiczeń obronnych KOBRA 2013. Działania straży w pierwszej kolejności skupiły się na wyznaczeniu strefy niebezpiecznej która swym zasięgiem objęła osiedle domków jednorodzinnych i gimnazjum w Jabłonowie. Równolegle prowadzono ewakuację poszkodowanych, których po wykonaniu dekontaminacji przekazywano służbom Ratownictwa Medycznego prowadzącym w wyznaczonym punkcie segregację medyczną. Następnie rozpoczęto proces neutralizowania toksycznej chmury amoniaku za pomocą kurtyn wodnych przy jednoczesnym uszczelnianiu uszkodzonej cysterny specjalną poduszką nadciśnieniową. Działania straży wspomagane były na miejscu zdarzenia przez IV Brodnicki Pułk Chemiczny, który po uszczelnieniu wycieku kolejną poduszką przeprowadził dekontaminację cystern oraz terenu akcji. Równolegle działały służby zarządzania kryzysowego powiatu oraz gminy Jabłonowo, organizując cysternę z wodą o pojemności 26 tys. l oraz prowadząc wspólnie z Policą i Strażą Gminną ostrzeganie mieszkańców osiedla oraz ewakuację uczniów gimnazjum.

Przeprowadzone na tak szeroką skalę ćwiczenia miały przede wszystkim na celu doskonalenie systemu współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej z innymi służbami i instytucjami. Założenie to udało się zrealizować dzięki właściwej koordynacji ze strony zarządzania kryzysowego gminy i powiatu, oraz profesjonalnej pracy służb Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji I Wojska.

Znajdź nas na Facebook
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP
· Skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej
· Plan pracy zarządu
· Plan pracy prezydium zarządu
· Kalendarz imprez i uroczystości
· Turniej Wiedzy Pożarniczej
· Sport
· Informacje bieżące
· Galeria
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Korpus Służby Cywilnej
· Informacje
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
KSRG
· Zadania
· Struktura
· Zintegrowane Stanowisko Kierowania
· Szkolenie OSP
· Zawody OSP
Statystyka
· Statystyka roczna
· Działania ratownicze