Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Download
Linki
Kategorie newsów
Kontakt
Szukaj
Redakcja
Event Calendar
PictureFlow Gallery
RODO
Komenda
· Słowem wstępu
· Kierownictwo
· Dane teleadresowe
· Służba i praca
· Zamówienia publiczne
· Modernizacje
· Do pobrania
· BIP
Struktura
· JRG
· Wydział Operacyjno-Rozpoznawczy
· Sekcja Kwatermistrzowsko-Techniczna
· Sekcja Finansów
· Sekcja Organizacyjno-Kadrowa
Galerie
· Galerie zdjęć
· Sprzęt pożarniczy
Linki

Ostatnie artykuły
Stop! pożarom traw
Sezon grzewczy - pod...
Wymagania dla szkół
Owady - zasady postę...
Wypalanie trawy, sło...
Przetłumacz stronę

Ćwiczenia taktyczno-bojowe Drwęca 2014

Informacja dot. ćwiczeń taktyczno-bojowych jednostek ochrony przeciwpożarowej KSRG Powiatu Brodnickiego Drwęca 2014

 

W dniu 26 września 2014 roku podczas prac remontowych na instalacji chłodniczej zakładu Unifreze  w Miesiączkowie doszło do awarii urządzeń sterujących pracą sprężarek, w wyniku czego nastąpiło uwolnienie się amoniaku w pomieszczeniu maszynowni oraz niewielkiego wybuchu. Z uwagi na duży przyrost ciśnienia zerwaniu uległ zawór bezpieczeństwa na zbiorniku głównym na zewnątrz obiektu. Powstała chmura gazowa zgodnie z kierunkiem wiatru przemieszcza się w stronę pól uprawnych w kierunku miejscowości Górzno. Wewnątrz pomieszczenia sprężarek wytworzyło się stężenie wybuchowe amoniaku. W jednym z sąsiednich pomieszczeń obiektu powstał pożar.

Zgłoszenie to rozpoczęło ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego Powiatu Brodnickiego będące elementem przeprowadzanych w dniach 24-26 września br. Wojewódzkich Ćwiczeń Obronnych pod kryptonimem Drwęca 2014. Z uwagi na dynamikę rozwoju i rozmiar założonego zdarzenia do akcji zadysponowano wszystkie jednostki OSP Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Powiatu Brodnickiego (11 zastępów) oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej z Brodnicy (4 zastępy).

Działania straży kierowane przez st.kpt. Waldemara Przeczewskiego (Zastępcę Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej) w pierwszej kolejności skupiły się na wyznaczeniu strefy niebezpiecznej która swym zasięgiem objęła cały teren zakładu oraz kilka gospodarstw rolnych w kierunku miejscowości Górzno. Równolegle prowadzono ewakuację poszkodowanych, których po wykonaniu dekontaminacji przekazywano służbom Ratownictwa Medycznego prowadzącym w wyznaczonym punkcie segregację medyczną. Następnie rozpoczęto proces neutralizowania toksycznej chmury amoniaku za pomocą kurtyn wodnych przy jednoczesnym uszczelnianiu uszkodzonego zbiornika specjalną poduszką nadciśnieniową.

Działania straży wspomagane były na miejscu zdarzenia przez IV Brodnicki Pułk Chemiczny, który po uszczelnieniu wycieku na drugim ze zbiorników przeprowadził dekontaminację terenu akcji. Równolegle działały służby zarządzania kryzysowego powiatu oraz gminy Górzno, prowadząc wspólnie z Policą ostrzeganie mieszkańców zagrożonych terenów.

Przeprowadzone na tak szeroką skalę ćwiczenia miały przede wszystkim na celu doskonalenie systemu współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej z innymi służbami i instytucjami. Założenie to udało się zrealizować dzięki właściwej koordynacji ze strony zarządzania kryzysowego gminy i powiatu, oraz profesjonalnej pracy służb Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji i Wojska.

Manewry obserwowali przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu oraz Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Znajdź nas na Facebook
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP
· Skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej
· Plan pracy zarządu
· Plan pracy prezydium zarządu
· Kalendarz imprez i uroczystości
· Turniej Wiedzy Pożarniczej
· Sport
· Informacje bieżące
· Galeria
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Korpus Służby Cywilnej
· Informacje
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
KSRG
· Zadania
· Struktura
· Zintegrowane Stanowisko Kierowania
· Szkolenie OSP
· Zawody OSP
Statystyka
· Statystyka roczna
· Działania ratownicze