ZIMA 2017
Dodane przez jablonski dnia 14-12-2017 10:41:32
  W dniu 13 grudnia 2017 r. na terenie ośrodka wypoczynkowego PTTK w Bachotku przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu brodnickiego pod kryptonimem „ZIMA 2017”....

Treść rozszerzona

W dniu 13 grudnia 2017 r. na terenie ośrodka wypoczynkowego PTTK w Bachotku przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu brodnickiego pod kryptonimem „ZIMA 2017”.

Założenie obejmowało, że na terenie leśnym w pobliżu jednego z ośrodków wypoczynkowych  doszło do wypadku busa przewożącego młodzież z obozowiska zimowego.  Intensywne opady  śniegu oraz silny wiatr doprowadziły do przewrócenia się drzewa na pojazd, w wyniku czego zakleszczony został kierowca oraz lekko rannych dwóch podopiecznych. Ośrodek w którym stacjonuje młodzież został pozbawiony prądu elektrycznego z uwagi na oblodzone i w konsekwencji zerwane przewody elektryczne. Ze względu na intensywne opady śniegu nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu do miejsca zdarzenia. Możliwość dojazdu występuje jedynie do drogi głównej oddalonej o ok. 500m od Ośrodka Wczasowego.

W przeprowadzonych manewrach wzięły udział 4 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych KSRG – Pokrzydowo, Zbiczno, Brzozie i Jabłonowo oraz dwa zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy. Działania ratownicze związane były w pierwszej fazie z uwolnieniem osoby uwięzionej oraz udzieleniem pomocy medycznej poszkodowanym. W dalszej fazie zorganizowano na miejscu namiot pneumatyczny z ogrzewaniem oraz zasilanie ośrodka w energię elektryczną z wykorzystaniem przewoźnego agregatu prądotwórczego. Równolegle prowadzono wspólnie z Zespołem Zarządzania Kryzysowego gminy Zbiczno działania logistyczne mające na celu zapewnienie osobom uwięzionym ciepłego posiłku oraz komfortu termicznego.

Przeprowadzone na tak szeroką skalę ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu brodnickiego do działań ratowniczo-gaśniczych w trudnych warunkach zimowych oraz współdziałania ze strukturami zarządzania kryzysowego gminy Zbiczno.